Nasza strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług.
Możesz określić warunki przechowywania, dostępu do plików cookies oraz ich usuwania w swojej przeglądarce.
Rozumiem, zamknij to powiadomienie.
+48 22 843 81 19
Ankieta
 

Strona główna

O firmie

Realizacja

Due Diligence

Analizy

Greenpol Finanse

Kontakt

 

Pomiary wiatru

Pomiar wiatru jest niezbędnym etapem każdego procesu budowy farmy wiatrowej. Dane pomiarowe służą do obliczenia potencjału energetycznego wiatru w danej lokalizacji i prognozy produkcji energii elektrycznej farmy wiatrowej. Informacje te mają kluczowe znaczenie dla projektu farmy i jego oceny ekonomicznej. Projekt farmy wiatrowej bez pomiaru wiatru obarczony jest ogromnym ryzykiem popełnienia błędów mogących mieć bardzo poważne skutki w przyszłości, łącznie z brakiem opłacalności inwestycji.

Oferujemy profesjonalne pomiary wiatru wraz z kompleksową obsługą całego procesu pomiarów (zalecany jest pomiar minimum 12 – miesięczny). Pomiary wykonujemy wykorzystując najwyższej klasy urządzenia pomiarowe kalibrowane każdorazowo wg. MEASNET.

 

W zależności od typu planowanych elektrowni wiatrowych pomiar wykonywany jest przy użyciu masztów o wysokości 50 m, 85 m, 120 m lub 140 m. Niezależnie od wysokości masztu pomiar odbywa się na co najmniej 3 – 4 wysokościach. Jest to niezbędna praktyka pozwalająca zgromadzić kilka razy więcej danych, które później służą do obliczenia zależności między wysokością nad poziomem gruntu a prędkością wiatru.

Serie danych pomiarowych zawierają wszystkie informacje niezbędne na dalszym etapie projektu, czyli:

 • prędkość wiatru,
 • kierunek wiatru,
 • temperatura,
 • zawirowania wiatru,
 • ciśnienie powietrza,
 • wilgotność powietrzna,
 • gęstość powietrza i inne.

Zapewniamy kompleksowe wsparcie na każdym etapie procesu pomiarów wiatru:

 1. Wizja lokalna w miejscu planowanej lokalizacji masztu pomiarowego.
 2. Uzyskanie dokumentów niezbędnych do posadowienia masztu pomiarowego (wypis i wyrys z MPZP lub uzyskanie decyzji lokalizacyjnej).
 3. Przygotowanie dokumentacji projektowej masztu pomiarowego zatwierdzona przez uprawnionego projektanta (projekt zagospodarowania terenu, projekt budowlany).
 4. Uzyskanie niezbędnych uzgodnień lokalizacji masztu pomiarowego z władzami lotnictwa cywilnego i wojskowego (ULC, SSRL SZ RP)
 5. Przygotowanie i złożenie wniosku do właściwego starostwa powiatowego.
 6. Uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę masztu pomiarowego.
 7. Przygotowanie kompletnej konstrukcji masztu pomiarowego (maszt, liny, kotwy i inne).
 8. Oznakowanie przeszkodowe masztu (uzgodnienie rodzaju oznakowania, przygotowanie urządzeń)
 9. Przygotowanie i kalibracja wszystkich urządzeń pomiarowych (3 – 4 anemometry do pomiaru prędkości wiatru; 2 czujniki do pomiaru kierunku wiatru (2 szt.), 1 komplet urządzeń do pomiaru temperatury, ciśnienia i wilgotności powietrza).
 10. Przygotowanie urządzeń do transmisji danych (data logger, modem i karta GSM do transmisji danych).
 11. Przygotowanie systemu zasilania urządzeń pomiarowych i telekomunikacyjnych na maszcie (panel fotowoltaiczny 10W/12V, akumulator 12V/12Ah, kontroler ładowania).
 12. Transport konstrukcji masztu z elementami mocowania, urządzeń pomiarowych, telekomunikacyjnych i zasilających na miejsce posadowienia masztu pomiarowego.
 13. Montaż masztu pomiarowego na ziemi.
 14. Zamontowanie i kompletne okablowanie wszystkich urządzeń pomiarowych, telekomunikacyjnych i zasilających na konstrukcji masztu.
 15. Wzniesienie masztu pomiarowego.
 16. Uruchomienie urządzeń pomiarowych, test transmisji danych i systemu zasilania.
 17. Obsługa procesu pomiaru wiatru (cykliczne gromadzenie danych pomiarowych, nadzór nad poprawnością funkcjonowania wszystkich urządzeń pomiarowych, telekomunikacyjnych i zasilających).
 18. Kwartalny serwis masztu pomiarowego (kontrola stanu konstrukcji, lin, zabezpieczeń i mocowań, kontrola i regulacja naciągu lin, kontrola i regulacja stabilności i pionu masztu, kontrola urządzeń pomiarowych, telekomunikacyjnych i zasilających).
 19. Po zakończeniu pomiarów demontaż całości konstrukcji wraz z urządzeniami.
 20. Zakończenie  budowy pod względem formalnym.

 

 

Galeria