Nasza strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług.
Możesz określić warunki przechowywania, dostępu do plików cookies oraz ich usuwania w swojej przeglądarce.
Rozumiem, zamknij to powiadomienie.
+48 22 843 81 19
Ankieta
 

Strona główna

O firmie

Realizacja

Due Diligence

Analizy

Greenpol Finanse

Kontakt

 

Analiza widoczności elektrowni wiatrowej

 

Obecnie budowane elektrownie wiatrowe to obiekty o wysokości całkowitej dochodzącej do 200 m. Ze względu na swoje rozmiary są elementem krajobrazu widocznym z odległości kilku kilometrów. Wpływ elektrowni wiatrowych na krajobraz jest przedmiotem wielu analiz, opracowań i dyskusji. Najczęściej odbywają się one na etapie planowania elektrowni (lub farmy) wiatrowej i toczą się teoretycznie, bo nie wiadomo dokładnie skąd elektrownia będzie widoczna.

Na widoczność elektrowni w okolicy wpływ mają:

  • wysokość elektrowni
  • ukształtowanie terenu
  • obecność „przeszkód”, czyli drzew i lasów (zwłaszcza dużych i wysokich kompleksów) oraz zwartej zabudowy (zwłaszcza wysokiej)
  • odległość od elektrowni

Oferowana przez nas Analiza widoczności elektrowni wiatrowej to profesjonalne opracowanie uwzględniające wszystkie wyżej wymienione czynniki wpływające na widoczność elektrowni. Dokument ten zawiera mapy obszarów, z których widać wszystkie elektrownie, ich część lub nie widać żadnej. Widoczność obliczona jest dla wybranej „wysokości oka” (np. 1,7 m) oraz określonej części elektrowni (możemy wyznaczyć obszar, z którego widoczna jest jakakolwiek część elektrowni, choćby końcówka łopaty lub obszar, z którego widoczny jest maszt elektrowni). Ponadto analiza zawiera informacje o wielkości obszaru objętego analizą wraz z podziałem ze względu na ilość widzianych elektrowni. W zależności od wielkości farmy powierzchnia analizowanego obszaru wynosi nie mniej niż kilkanaście tysięcy hektarów.

Aby uzyskać więcej informacji prosimy o kontakt telefoniczny z numerem 500 268 912.

 

 

Poniżej mapa widoczności opracowana dla dwóch elektrowni wiatrowych o wysokości masztu 100 m i średnicy wirnika 100 m każda (wysokość całkowita – 150 m).

 

 

Na powyższym przykładzie bardzo dobrze widać wpływ ukształtowania terenu na widoczność elektrowni. W części terenu żadna z elektrowni nie jest widoczna (kolor fioletowy), widoczna jest tylko jedna elektrownia (kolor zielony i niebieski) lub widoczne są obie elektrownie (kolor żółty).

Mapa poniżej przedstawia ukształtowanie analizowanego terenu.

 
 

Poniżej mapa widoczności elektrowni nałożona na mapę topograficzną terenu.

 

 

Na specjalne zamówienie klienta możliwe jest wykonanie fotomontażu polegającego na umieszczeniu elektrowni wiatrowej na zdjęciu (zdjęciach) przedstawiających okolicę lokalizacji elektrowni. Opcja fotomontażu uwzględnia zasłonięcie elektrowni przez obiekty znajdujące się bliżej patrzącego, np. drzewa lub zabudowania. Po wykonaniu fotomontażu uzyskujemy widok na okolicę z miejsca wykonania zdjęcia. Możliwe jest umieszczenie elektrowni na kilku zdjęciach wykonanych w różnych miejscach.

 

 

 

Dla klientów, którym widok 2D (zdjęcie) nie wystarcza, przygotowujemy informację o miejscu posadowienia elektrowni w postaci pliku kmz. Wystarczy go uruchomić w darmowym programie Google Earth, aby móc obejrzeć elektrownie wiatrowe z każdej strony. Odwzorowane jest ukształtowanie powierzchni, na które naniesione są zdjęcia satelitarne. Elektrownie wiatrowe są obiektami 3D, które można oglądać z góry lub z boku, z bliższej i dalszej odległości.