Nasza strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług.
Możesz określić warunki przechowywania, dostępu do plików cookies oraz ich usuwania w swojej przeglądarce.
Rozumiem, zamknij to powiadomienie.
+48 22 843 81 19
Ankieta
 

Strona główna

O firmie

Realizacja

Due Diligence

Analizy

Greenpol Finanse

Kontakt

 

Analiza efektu migotania cienia


Obracające się łopaty elektrowni wiatrowej oświetlone światłem słonecznym rzucają ruchomy cień na otaczające obiekty. Jest to tzw. efekt migotania cienia. W zależności od pory roku i pory dnia zasięg oddziaływania cienia jest różny. Największy jest w okresie zimowym oraz po wschodzie i przed zachodem słońca. Wtedy jest ono nisko nad horyzontem i cień rzucany przez łopaty jest najdłuższy.

Więcej o problemie migotania cienia przeczytaj tutaj...

Osoby wystawione na długotrwałe działanie efektu migotania cienia o określonej częstotliwości mogą odczuwać z tego powodu m. in. pogorszenie samopoczucia. Dzięki wykonaniu prawidłowej analizy można  dokonać właściwego rozmieszczenia elektrowni wiatrowych - tak by całkowicie wyeliminować negatywne skutki efektu migotania cienia. Ocena lokalizacji elektrowni wiatrowych powinna zawierać analizę efektu migotania cienia, która określa:
 
  • potencjalny maksymalny czasu trwania zacienienia w okresie jednej doby,
  • długość łącznego czasu zacienienia w ciągu roku,
  • prawdopodobną realną długość zacienienia w ciągu roku na podstawie danych meteorologicznych dla analizowanego obszaru.
 

Zakres oddziaływania efektu migotania cienia nie przekracza 500 m od elektrowni, dlatego analizę należy wykonać dla każdego obiektu znajdującego się w tej lub mniejszej odległości od elektrowni. Na zasięg oddziaływania ma wpływ wiele czynników. Są to m. in. ukształtowanie powierzchni czy obecność wysokich obiektów (lasów, budynków) zmniejszających widoczność. Z tego powodu konieczne jest wykonanie dokładnego odwzorowania okolicy lokalizacji elektrowni oraz wprowadzenie statystyk wietrzności i nasłonecznienia.

Wartości zacienienia są obliczane dla najgorszego przypadku, czyli bezchmurnego, słonecznego i wietrznego dnia. W takim przypadku elektrownia wiatrowa cały czas pracuje, a jej łopaty rzucają cień. W rzeczywistości nie będzie dnia o większym zacienieniu niż w obliczeniach. Uzyskane wartości porównujemy z obowiązującymi normami i przyjętymi standardami, co pozwala ocenić wpływ efektu migotania cienia na otoczenie.

Aby uzyskać więcej informacji prosimy o kontakt telefoniczny z numerem 500 268 954.

Galeria